title

Jak płacić kartą za granicą? Jak tanio korzystać z karty walutowej?

Planujesz wyjazd wakacyjny, biznesową podróż czy wymianę studencką? Podczas pobytu poza granicami Polski możesz płacić tak samo wygodnie w formie bezgotówkowej, jak i w sklepach i punktach usługowych w kraju. Należy posłużyć się w tym celu tanią kartą płatniczą. Jak płacić w ten sposób za granicą, by nie ponosić z tego tytułu wysokich kosztów?

Wygodna metoda płatności

Na wyjazd wakacyjny czy w podróż służbową za granicę nie trzeba wymieniać gotówki w polskim kantorze, by móc się nią posługiwać w innym kraju. O wiele bezpieczniejsze, ale i wygodniejsze jest używanie karty płatniczej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, płacenie kartą za granicą nie musi wiązać się z ponoszeniem z tego tytułu wysokich kosztów. Główną opłatą jest zwykle przewalutowanie kwoty wydatkowanej z karty w sklepie i punkcie usługowym na złotówki, by bank mógł ją rozliczyć. Jednak w przypadku, gdy karta płatnicza nie jest podpięta do zwykłego konta osobistego prowadzonego w złotówkach, ale do konta walutowego sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. 


Sprawdź, jak wybrać najlepsze konto walutowe >


Karta walutowa wygodnym i tanim sposobem na płatności bezgotówkowe za granicą

Najbardziej opłacalnym sposobem realizacji płatności bezgotówkowej za granicą jest skorzystanie z karty walutowej lub karty wielowalutowej. Jeśli wyjeżdżasz głównie do państw Unii Europejskiej, powinieneś otworzyć konto walutowe prowadzone w euro, a jeśli podróżujesz do różnych krajów na całym świecie, lepiej sprawdzi się karta wielowalutowa powiązana z rachunkami, które prowadzone są w odpowiednich walutach. 

Dzięki temu unikniesz opłat za przewalutowanie. Jeśli zaś korzystasz z karty płatniczej przypisanej do konta w złotówkach, poniesiesz dodatkowy koszt za każdorazową transakcję – zwykle od 3 do 5% jej wartości. Jeśli więc kupujesz i wydajesz dużo, płacąc kartą za granicą, koszty przewalutowania rosną. Przy płatności kartą złotówkową, np. w Niemczech, za rachunek na 20 euro, kwota ta zostanie przewalutowana ze złotówek na euro według aktualnego kursu operatora płatniczego, który wydał tę kartę. Po zablokowaniu na koncie odpowiedniej sumy wykonane zostanie drugie przewalutowanie, tym razem po kursie określonym w tabeli bankowych opłat i prowizji w określonej, najczęściej kwotowo, wysokości. 

Do tego uwzględnić trzeba prowizję za realizację płatności kartą za granicą. Jest ona naliczana w bankach w różnej wysokości, np. w formie kwotowej 2–3 euro lub jako równowartość tej sumy za każdą transakcję. Nie raz jednak banki rezygnują z jej pobierania w przypadku aktywnych klientów i w ramach promocji. 

Tanie płatności kartą za granicą są możliwe w przypadku kont walutowych, ponieważ realizowane mogą być one nawet bez prowizji w wielu walutach do wyboru. Z tego względu opłacalne okazuje się założenie do konta osobistego w złotówkach, subkonta w określonej walucie lub otwarcie konta walutowego z kartą płatniczą wydawaną do niego. Ewentualnie trzeba będzie ponieść koszty  prowadzenia rachunku, choć zwykle można ich uniknąć przy aktywnym korzystaniu z konta i dokonywaniu płatności kartą. 

Na co uważać, płacąc kartą za granicą?

Przy używaniu karty płatniczej za granicą najlepiej zawsze sprawdzać, czy bank korzysta z usługi automatycznego przewalutowania, ponieważ kurs przeliczeniowy może być niekorzystny ze względu na wysoki spread walutowy (różnicę pomiędzy kursem nabycia i sprzedaży waluty). Do tego unikaj wypłat gotówki z bankomatów, gdyż może ci zostać naliczona podwójna prowizja – przez bank i operatora bankomatu. 

A Ty, w jaki sposób płacisz podczas zagranicznych wakacji? :)

piktogram medal pierwsze miejsce

RANKING POŻYCZEK – Styczeń 2025

Dodaj komentarz

newsletter